|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 44 Millimeter long and has a 313 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.3465 in |
| Deflection 2 | 0.4331 in |
| Deflection 3 | 0.5197 in |
| Display Name | D-305607 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 1.7323 in |
| Hole Size | 1.2598 in |
| Load 1 | 619.1547 lbf |
| Load 2 | 774.0558 lbf |
| Load 3 | 928.732 lbf |
| Load At Max Deflection | 978.1924 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.5472 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 1787.55 lbs/in |
| Rod Size | 0.6299 in |
| SKU | D-305607CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 8.8 mm |
| Deflection 2 | 11 mm |
| Deflection 3 | 13.2 mm |
| Display Name | D-305607 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 44 mm |
| Hole Size | 32 mm |
| Load 1 | 2754 N |
| Load 2 | 3443 N |
| Load 3 | 4131 N |
| Load At Max Deflection | 4351 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 13.9 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 313 N/mm |
| Rod Size | 16 mm |
| SKU | D-305607CS |