|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 305 Millimeter long and has a 26.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 2.4016 in |
| Deflection 2 | 3.0039 in |
| Deflection 3 | 3.6024 in |
| Display Name | D-305548 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 12.0079 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 366.9065 lbf |
| Load 2 | 458.6331 lbf |
| Load 3 | 550.5845 lbf |
| Load At Max Deflection | 705.036 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 4.6142 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 153.0554 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-305548CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 61 mm |
| Deflection 2 | 76.3 mm |
| Deflection 3 | 91.5 mm |
| Display Name | D-305548 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 305 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 1632 N |
| Load 2 | 2040 N |
| Load 3 | 2449 N |
| Load At Max Deflection | 3136 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 117.2 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 26.8 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-305548CS |