|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 305 Millimeter long and has a 15.2 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 2.4016 in |
| Deflection 2 | 3.0039 in |
| Deflection 3 | 3.6024 in |
| Display Name | D-305448 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 12.0079 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 208.4083 lbf |
| Load 2 | 260.5665 lbf |
| Load 3 | 312.7248 lbf |
| Load At Max Deflection | 352.7428 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 4.063 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 86.8075 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | D-305448CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 61 mm |
| Deflection 2 | 76.3 mm |
| Deflection 3 | 91.5 mm |
| Display Name | D-305448 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 305 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 927 N |
| Load 2 | 1159 N |
| Load 3 | 1391 N |
| Load At Max Deflection | 1569 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 103.2 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 15.2 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | D-305448CS |