|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 114 Millimeter long and has a 41.9 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.8976 in |
| Deflection 2 | 1.122 in |
| Deflection 3 | 1.3465 in |
| Display Name | D-305418 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 4.4882 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 216.5018 lbf |
| Load 2 | 270.6835 lbf |
| Load 3 | 324.8651 lbf |
| Load At Max Deflection | 372.7518 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.5591 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 239.2918 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | D-305418CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 22.8 mm |
| Deflection 2 | 28.5 mm |
| Deflection 3 | 34.2 mm |
| Display Name | D-305418 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 114 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 963 N |
| Load 2 | 1204 N |
| Load 3 | 1445 N |
| Load At Max Deflection | 1658 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 39.6 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 41.9 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | D-305418CS |