|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 25 Millimeter long and has a 78 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.1969 in |
| Deflection 2 | 0.248 in |
| Deflection 3 | 0.2953 in |
| Display Name | D-305304 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 0.9843 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 87.6799 lbf |
| Load 2 | 109.4874 lbf |
| Load 3 | 131.5198 lbf |
| Load At Max Deflection | 166.5917 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.374 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 445.4597 lbs/in |
| Rod Size | 0.3346 in |
| SKU | D-305304CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 5 mm |
| Deflection 2 | 6.3 mm |
| Deflection 3 | 7.5 mm |
| Display Name | D-305304 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 25 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 390 N |
| Load 2 | 487 N |
| Load 3 | 585 N |
| Load At Max Deflection | 741 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 9.5 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 78 N/mm |
| Rod Size | 8.5 mm |
| SKU | D-305304CS |