Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-304940CS - 254 Millimeter Medium Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Medium duty. This spring is 254 Millimeter long and has a 77.4 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 2.5 in |
| Deflection 2 | 3 in |
| Deflection 3 | 4 in |
| Display Name | D-304940 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 10 in |
| Hole Size | 2.4803 in |
| Load 1 | 1105.4406 lbf |
| Load 2 | 1326.4388 lbf |
| Load 3 | 1768.6601 lbf |
| Load At Max Deflection | 1986.286 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 4.4921 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 442.0331 lbs/in |
| Rod Size | 1.4961 in |
| SKU | D-304940CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 63.5 mm |
| Deflection 2 | 76.2 mm |
| Deflection 3 | 101.6 mm |
| Display Name | D-304940 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 254 mm |
| Hole Size | 63 mm |
| Load 1 | 4917 N |
| Load 2 | 5900 N |
| Load 3 | 7867 N |
| Load At Max Deflection | 8835 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 114.1 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 77.4 N/mm |
| Rod Size | 38 mm |
| SKU | D-304940CS |