Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-304622CS - 139 Millimeter Medium Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Medium duty. This spring is 139 Millimeter long and has a 37.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.3701 in |
| Deflection 2 | 1.6417 in |
| Deflection 3 | 2.189 in |
| Display Name | D-304622 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 5.4724 in |
| Hole Size | 1.2598 in |
| Load 1 | 295.4137 lbf |
| Load 2 | 354.5414 lbf |
| Load 3 | 472.7968 lbf |
| Load At Max Deflection | 525.4047 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.4331 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 215.8766 lbs/in |
| Rod Size | 0.6299 in |
| SKU | D-304622CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 34.8 mm |
| Deflection 2 | 41.7 mm |
| Deflection 3 | 55.6 mm |
| Display Name | D-304622 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 139 mm |
| Hole Size | 32 mm |
| Load 1 | 1314 N |
| Load 2 | 1577 N |
| Load 3 | 2103 N |
| Load At Max Deflection | 2337 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 61.8 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 37.8 N/mm |
| Rod Size | 16 mm |
| SKU | D-304622CS |