|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Medium duty. This spring is 76 Millimeter long and has a 49 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.748 in |
| Deflection 2 | 0.8976 in |
| Deflection 3 | 1.1969 in |
| Display Name | D-304512 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 2.9921 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 209.0827 lbf |
| Load 2 | 250.8993 lbf |
| Load 3 | 334.5324 lbf |
| Load At Max Deflection | 353.1924 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.2638 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 279.8401 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-304512CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 19 mm |
| Deflection 2 | 22.8 mm |
| Deflection 3 | 30.4 mm |
| Display Name | D-304512 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 76 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 930 N |
| Load 2 | 1116 N |
| Load 3 | 1488 N |
| Load At Max Deflection | 1571 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 32.1 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 49 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-304512CS |