|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Medium duty. This spring is 38 Millimeter long and has a 104.2 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.374 in |
| Deflection 2 | 0.4488 in |
| Deflection 3 | 0.5984 in |
| Display Name | D-304506 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 1.4961 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 222.5719 lbf |
| Load 2 | 267.0863 lbf |
| Load 3 | 356.1151 lbf |
| Load At Max Deflection | 360.8363 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.6063 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 595.0885 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-304506CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 9.5 mm |
| Deflection 2 | 11.4 mm |
| Deflection 3 | 15.2 mm |
| Display Name | D-304506 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 38 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 990 N |
| Load 2 | 1188 N |
| Load 3 | 1584 N |
| Load At Max Deflection | 1605 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 15.4 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 104.2 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-304506CS |