Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-304420CS - 127 Millimeter Medium Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Medium duty. This spring is 127 Millimeter long and has a 15.3 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.252 in |
| Deflection 2 | 1.5 in |
| Deflection 3 | 2 in |
| Display Name | D-304420 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 5 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 109.0378 lbf |
| Load 2 | 131.0701 lbf |
| Load 3 | 174.6853 lbf |
| Load At Max Deflection | 182.1043 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.0866 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 87.3786 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | D-304420CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 31.8 mm |
| Deflection 2 | 38.1 mm |
| Deflection 3 | 50.8 mm |
| Display Name | D-304420 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 127 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 485 N |
| Load 2 | 583 N |
| Load 3 | 777 N |
| Load At Max Deflection | 810 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 53 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 15.3 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | D-304420CS |