|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Medium duty. This spring is 64 Millimeter long and has a 30.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6299 in |
| Deflection 2 | 0.7559 in |
| Deflection 3 | 1.0079 in |
| Display Name | D-304410 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 2.5197 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 110.8363 lbf |
| Load 2 | 133.0935 lbf |
| Load 3 | 177.6079 lbf |
| Load At Max Deflection | 180.3058 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.0236 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 175.8995 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | D-304410CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 16 mm |
| Deflection 2 | 19.2 mm |
| Deflection 3 | 25.6 mm |
| Display Name | D-304410 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 64 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 493 N |
| Load 2 | 592 N |
| Load 3 | 790 N |
| Load At Max Deflection | 802 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 26 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 30.8 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | D-304410CS |