|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 89 Millimeter long and has a 157.5 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.878 in |
| Deflection 2 | 1.0512 in |
| Deflection 3 | 1.4016 in |
| Display Name | D-303914 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 3.5039 in |
| Hole Size | 2.4803 in |
| Load 1 | 787.545 lbf |
| Load 2 | 945.1439 lbf |
| Load 3 | 1260.1169 lbf |
| Load At Max Deflection | 1525.6295 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.6969 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 899.486 lbs/in |
| Rod Size | 1.4961 in |
| SKU | D-303914CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 22.3 mm |
| Deflection 2 | 26.7 mm |
| Deflection 3 | 35.6 mm |
| Display Name | D-303914 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 89 mm |
| Hole Size | 63 mm |
| Load 1 | 3503 N |
| Load 2 | 4204 N |
| Load 3 | 5605 N |
| Load At Max Deflection | 6786 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 43.1 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 157.5 N/mm |
| Rod Size | 38 mm |
| SKU | D-303914CS |