|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 127 Millimeter long and has a 70.4 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.252 in |
| Deflection 2 | 1.5 in |
| Deflection 3 | 2 in |
| Display Name | D-303820 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 5 in |
| Hole Size | 1.9685 in |
| Load 1 | 502.473 lbf |
| Load 2 | 602.7428 lbf |
| Load 3 | 803.732 lbf |
| Load At Max Deflection | 1224.5953 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 3.0472 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 402.056 lbs/in |
| Rod Size | 0.9843 in |
| SKU | D-303820CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 31.8 mm |
| Deflection 2 | 38.1 mm |
| Deflection 3 | 50.8 mm |
| Display Name | D-303820 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 127 mm |
| Hole Size | 50 mm |
| Load 1 | 2235 N |
| Load 2 | 2681 N |
| Load 3 | 3575 N |
| Load At Max Deflection | 5447 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 77.4 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 70.4 N/mm |
| Rod Size | 25 mm |
| SKU | D-303820CS |