|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 203 Millimeter long and has a 23.5 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 2 in |
| Deflection 2 | 2.3976 in |
| Deflection 3 | 3.1969 in |
| Display Name | D-303732 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 7.9921 in |
| Hole Size | 1.5748 in |
| Load 1 | 267.7608 lbf |
| Load 2 | 321.268 lbf |
| Load 3 | 428.2824 lbf |
| Load At Max Deflection | 542.2662 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 4.0472 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 134.209 lbs/in |
| Rod Size | 0.7874 in |
| SKU | D-303732CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 50.8 mm |
| Deflection 2 | 60.9 mm |
| Deflection 3 | 81.2 mm |
| Display Name | D-303732 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 203 mm |
| Hole Size | 40 mm |
| Load 1 | 1191 N |
| Load 2 | 1429 N |
| Load 3 | 1905 N |
| Load At Max Deflection | 2412 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 102.8 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 23.5 N/mm |
| Rod Size | 20 mm |
| SKU | D-303732CS |