|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 25 Millimeter long and has a 103.1 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.248 in |
| Deflection 2 | 0.2953 in |
| Deflection 3 | 0.3937 in |
| Display Name | D-303504 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 0.9843 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 144.7842 lbf |
| Load 2 | 173.786 lbf |
| Load 3 | 231.7896 lbf |
| Load At Max Deflection | 305.9802 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.5197 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 588.8064 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-303504CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 6.3 mm |
| Deflection 2 | 7.5 mm |
| Deflection 3 | 10 mm |
| Display Name | D-303504 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 25 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 644 N |
| Load 2 | 773 N |
| Load 3 | 1031 N |
| Load At Max Deflection | 1361 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 13.2 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 103.1 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-303504CS |