|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 64 Millimeter long and has a 5.3 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6299 in |
| Deflection 2 | 0.7559 in |
| Deflection 3 | 1.0079 in |
| Display Name | D-303110 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 2.5197 in |
| Hole Size | 0.3937 in |
| Load 1 | 19.1097 lbf |
| Load 2 | 22.9317 lbf |
| Load 3 | 30.3507 lbf |
| Load At Max Deflection | 44.5144 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.4764 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 30.2684 lbs/in |
| Rod Size | 0.1969 in |
| SKU | D-303110CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 16 mm |
| Deflection 2 | 19.2 mm |
| Deflection 3 | 25.6 mm |
| Display Name | D-303110 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 64 mm |
| Hole Size | 10 mm |
| Load 1 | 85 N |
| Load 2 | 102 N |
| Load 3 | 135 N |
| Load At Max Deflection | 198 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 37.5 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 5.3 N/mm |
| Rod Size | 5 mm |
| SKU | D-303110CS |