Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-302648CS - 305 Millimeter Ultra Light Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Light duty. This spring is 305 Millimeter long and has a 5.3 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 3.6024 in |
| Deflection 2 | 4.8031 in |
| Deflection 3 | 6.0079 in |
| Display Name | D-302648 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 12.0079 in |
| Hole Size | 1.2598 in |
| Load 1 | 109.0378 lbf |
| Load 2 | 145.4586 lbf |
| Load 3 | 181.6547 lbf |
| Load At Max Deflection | 256.295 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 8.4646 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 30.2684 lbs/in |
| Rod Size | 0.6299 in |
| SKU | D-302648CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 91.5 mm |
| Deflection 2 | 122 mm |
| Deflection 3 | 152.6 mm |
| Display Name | D-302648 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 305 mm |
| Hole Size | 32 mm |
| Load 1 | 485 N |
| Load 2 | 647 N |
| Load 3 | 808 N |
| Load At Max Deflection | 1140 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 215 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 5.3 N/mm |
| Rod Size | 16 mm |
| SKU | D-302648CS |