Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-302518CS - 114 Millimeter Ultra Light Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Light duty. This spring is 114 Millimeter long and has a 11.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.3465 in |
| Deflection 2 | 1.7953 in |
| Deflection 3 | 2.2441 in |
| Display Name | D-302518 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 4.4882 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 90.8273 lbf |
| Load 2 | 120.9532 lbf |
| Load 3 | 151.304 lbf |
| Load At Max Deflection | 195.5935 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.9016 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 67.3901 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-302518CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 34.2 mm |
| Deflection 2 | 45.6 mm |
| Deflection 3 | 57 mm |
| Display Name | D-302518 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 114 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 404 N |
| Load 2 | 538 N |
| Load 3 | 673 N |
| Load At Max Deflection | 870 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 73.7 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 11.8 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-302518CS |