Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-302507CS - 44 Millimeter Ultra Light Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Light duty. This spring is 44 Millimeter long and has a 31.4 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5197 in |
| Deflection 2 | 0.6929 in |
| Deflection 3 | 0.8661 in |
| Display Name | D-302507 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 1.7323 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 93.0755 lbf |
| Load 2 | 124.3255 lbf |
| Load 3 | 155.3507 lbf |
| Load At Max Deflection | 193.3453 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.0787 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 179.3261 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-302507CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 13.2 mm |
| Deflection 2 | 17.6 mm |
| Deflection 3 | 22 mm |
| Display Name | D-302507 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 44 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 414 N |
| Load 2 | 553 N |
| Load 3 | 691 N |
| Load At Max Deflection | 860 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 27.4 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 31.4 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-302507CS |