Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-302408CS - 51 Millimeter Ultra Light Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Light duty. This spring is 51 Millimeter long and has a 13.7 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6024 in |
| Deflection 2 | 0.8031 in |
| Deflection 3 | 1.0039 in |
| Display Name | D-302408 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 2.0079 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 47.2122 lbf |
| Load 2 | 62.7248 lbf |
| Load 3 | 78.4622 lbf |
| Load At Max Deflection | 107.464 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.374 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 78.241 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | D-302408CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 15.3 mm |
| Deflection 2 | 20.4 mm |
| Deflection 3 | 25.5 mm |
| Display Name | D-302408 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 51 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 210 N |
| Load 2 | 279 N |
| Load 3 | 349 N |
| Load At Max Deflection | 478 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 34.9 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 13.7 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | D-302408CS |