|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
36 Inch Oil Tempered die spring
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-126 |
| Finish | None |
| Free Length | 36 in |
| Hole Diameter | 1 in |
| Material | Oil Tempered |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Diameter | 0.5 in |
| SKU | D-126CS |
| Solid Load | 325 lb |
| Wire Diameter | 0.218 in x 0.109 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-126 |
| Finish | None |
| Free Length | 914.4 mm |
| Hole Diameter | 25.4 mm |
| Material | Oil Tempered |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Diameter | 12.7 mm |
| SKU | D-126CS |
| Solid Load | 147.39 kg |
| Wire Diameter | 5.54 mm x 2.77 mm |