|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
4 Inch Chrome Alloy die spring
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 115 lb |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 1.6 in |
| Deflection For Long Life | 1 in |
| Display Name | D-1128 |
| Duty Load | Light |
| Finish | None |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 4 in |
| Hole Size | 0.75 in |
| Long Life Deflection Force | 72 lb |
| Material | Chrome Alloy |
| Maximum Deflection | 2 in |
| Maximum Deflection Force | 144 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 72 lbs/in |
| Rod Size | 0.375 in |
| SKU | D-1128CS |
| Wire Diameter | 0.165 in x 0.075 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 52.15 kg |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 40.64 mm |
| Deflection For Long Life | 25.4 mm |
| Display Name | D-1128 |
| Duty Load | Light |
| Finish | None |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 101.6 mm |
| Hole Size | 19.05 mm |
| Long Life Deflection Force | 32.65 kg |
| Material | Chrome Alloy |
| Maximum Deflection | 50.8 mm |
| Maximum Deflection Force | 65.31 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 12.61 N/mm |
| Rod Size | 9.53 mm |
| SKU | D-1128CS |
| Wire Diameter | 4.19 mm x 1.91 mm |