|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
3 Inch Chrome Alloy die spring
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 22 lb |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 1.2 in |
| Deflection For Long Life | 0.75 in |
| Display Name | D-1106 |
| Duty Load | Light |
| Finish | None |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 3 in |
| Hole Size | 0.375 in |
| Long Life Deflection Force | 14 lb |
| Material | Chrome Alloy |
| Maximum Deflection | 1.5 in |
| Maximum Deflection Force | 27 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 18 lbs/in |
| Rod Size | 0.1875 in |
| SKU | D-1106CS |
| Wire Diameter | 0.07 in x 0.039 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 9.98 kg |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 30.48 mm |
| Deflection For Long Life | 19.05 mm |
| Display Name | D-1106 |
| Duty Load | Light |
| Finish | None |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 76.2 mm |
| Hole Size | 9.53 mm |
| Long Life Deflection Force | 6.35 kg |
| Material | Chrome Alloy |
| Maximum Deflection | 38.1 mm |
| Maximum Deflection Force | 12.24 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 3.15 N/mm |
| Rod Size | 4.76 mm |
| SKU | D-1106CS |
| Wire Diameter | 1.78 mm x 0.99 mm |