|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
12 Inch Chrome Alloy die spring
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 29 lb |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 4.8 in |
| Deflection For Long Life | 3 in |
| Display Name | D-1106-A |
| Duty Load | Light |
| Finish | None |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 12 in |
| Hole Size | 0.375 in |
| Long Life Deflection Force | 18 lb |
| Material | Chrome Alloy |
| Maximum Deflection | 6 in |
| Maximum Deflection Force | 36 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 6 lbs/in |
| Rod Size | 0.1875 in |
| SKU | D-1106-ACS |
| Wire Diameter | 0.07 in x 0.039 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 13.15 kg |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 121.92 mm |
| Deflection For Long Life | 76.2 mm |
| Display Name | D-1106-A |
| Duty Load | Light |
| Finish | None |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 304.8 mm |
| Hole Size | 9.53 mm |
| Long Life Deflection Force | 8.16 kg |
| Material | Chrome Alloy |
| Maximum Deflection | 152.4 mm |
| Maximum Deflection Force | 16.33 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 1.05 N/mm |
| Rod Size | 4.76 mm |
| SKU | D-1106-ACS |
| Wire Diameter | 1.78 mm x 0.99 mm |