|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.379 Inch and an outside diameter of 0.686 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 5/16 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 6.5 lb |
| Deflection | 0.058 in |
| Display Name | CRV-25348 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.379 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.686 in |
| Outside Height | 0.093 in |
| SKU | CRV-25348CS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 5/16 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 2.95 kg |
| Deflection | 1.47 mm |
| Display Name | CRV-25348 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 9.63 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 17.42 mm |
| Outside Height | 2.36 mm |
| SKU | CRV-25348CS |
| T | 0.25 mm |