|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.377 Inch and an outside diameter of 0.465 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 5/16 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 0.9 lb |
| Deflection | 0.044 in |
| Display Name | CRV-25338 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.377 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.465 in |
| Outside Height | 0.093 in |
| SKU | CRV-25338CS |
| T | 0.006 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 5/16 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 0.41 kg |
| Deflection | 1.12 mm |
| Display Name | CRV-25338 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 9.58 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 11.81 mm |
| Outside Height | 2.36 mm |
| SKU | CRV-25338CS |
| T | 0.15 mm |