|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.265 Inch and an outside diameter of 0.49 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 1/4 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 4.3 lb |
| Deflection | 0.037 in |
| Display Name | CRV-25224 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.265 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.49 in |
| Outside Height | 0.092 in |
| SKU | CRV-25224CS |
| T | 0.008 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 1/4 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 1.95 kg |
| Deflection | 0.94 mm |
| Display Name | CRV-25224 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 6.73 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 12.45 mm |
| Outside Height | 2.34 mm |
| SKU | CRV-25224CS |
| T | 0.2 mm |