|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.26 Inch and an outside diameter of 0.495 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 1/4 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 3.4 lb |
| Deflection | 0.043 in |
| Display Name | CRV-25192 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.26 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.495 in |
| Outside Height | 0.125 in |
| SKU | CRV-25192CS |
| T | 0.007 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 1/4 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 1.54 kg |
| Deflection | 1.09 mm |
| Display Name | CRV-25192 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 6.6 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 12.57 mm |
| Outside Height | 3.18 mm |
| SKU | CRV-25192CS |
| T | 0.18 mm |