|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.22 Inch and an outside diameter of 0.406 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #12 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 1.6 lb |
| Deflection | 0.04 in |
| Display Name | CRV-25126 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.22 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.406 in |
| Outside Height | 0.06 in |
| SKU | CRV-25126CS |
| T | 0.005 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #12 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 0.73 kg |
| Deflection | 1.02 mm |
| Display Name | CRV-25126 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 5.59 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 10.31 mm |
| Outside Height | 1.52 mm |
| SKU | CRV-25126CS |
| T | 0.13 mm |