|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.205 Inch and an outside diameter of 0.369 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #10 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 1.6 lb |
| Deflection | 0.033 in |
| Display Name | CRV-25118 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.205 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.369 in |
| Outside Height | 0.08 in |
| SKU | CRV-25118CS |
| T | 0.005 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #10 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 0.73 kg |
| Deflection | 0.84 mm |
| Display Name | CRV-25118 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 5.21 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 9.37 mm |
| Outside Height | 2.03 mm |
| SKU | CRV-25118CS |
| T | 0.13 mm |