|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.204 Inch and an outside diameter of 0.565 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #10 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 58.5 lb |
| Deflection | 0.016 in |
| Display Name | CRV-25114 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.204 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.565 in |
| Outside Height | 0.052 in |
| SKU | CRV-25114CS |
| T | 0.025 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #10 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 26.53 kg |
| Deflection | 0.41 mm |
| Display Name | CRV-25114 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 5.18 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 14.35 mm |
| Outside Height | 1.32 mm |
| SKU | CRV-25114CS |
| T | 0.64 mm |