|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.185 Inch and an outside diameter of 0.315 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #8 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 13.6 lb |
| Deflection | 0.008 in |
| Display Name | CRV-24675 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.185 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.315 in |
| Outside Height | 0.062 in |
| SKU | CRV-24675CS |
| T | 0.015 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #8 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 6.17 kg |
| Deflection | 0.2 mm |
| Display Name | CRV-24675 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 4.7 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 8 mm |
| Outside Height | 1.57 mm |
| SKU | CRV-24675CS |
| T | 0.38 mm |