|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.095 Inch and an outside diameter of 0.32 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #2 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 6.6 lb |
| Deflection | 0.016 in |
| Display Name | CRV-24465 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.095 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.32 in |
| Outside Height | 0.055 in |
| SKU | CRV-24465CS |
| T | 0.008 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #2 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 2.99 kg |
| Deflection | 0.41 mm |
| Display Name | CRV-24465 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 2.41 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 8.13 mm |
| Outside Height | 1.4 mm |
| SKU | CRV-24465CS |
| T | 0.2 mm |