|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1/8 x 2 steel cotter pins, sold in packs of 500.
Manufactured by our Western Wire location.
| Label | Value |
|---|---|
| A) Description | 1/8 x 2 |
| A) Pack Qty | 500 |
| B) End Type | Extended Prong - Chisel Point |
| C) Finish | Zinc |
| D) Pin Diameter | 0.125 in |
| Display Name | CP-107200-500 |
| E) Length | 2 in |
| F | 0.06 in |
| F) Shank Diameter min | 0.124 in |
| G | 0.141 in |
| H) Wire Width min | 0.12 in |
| J) Head Diameter | 0.25 in |
| L) Sku | CP-107200-500CS |
| M) Brand | Western Wire |
| Material | Steel |
| Label | Value |
|---|---|
| A) Description | 1/8 x 2 |
| A) Pack Qty | 500 |
| B) End Type | Extended Prong - Chisel Point |
| C) Finish | Zinc |
| D) Pin Diameter | 3.18 mm |
| Display Name | CP-107200-500 |
| E) Length | 50.8 mm |
| F | 1.52 mm |
| F) Shank Diameter min | 3.15 mm |
| G | 3.58 mm |
| H) Wire Width min | 3.05 mm |
| J) Head Diameter | 6.35 mm |
| L) Sku | CP-107200-500CS |
| M) Brand | Western Wire |
| Material | Steel |