|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
0.83 Pound constant force spring - 0.312 Inch by 15 Inch with a hole diameter of 0.33 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CF83 |
| Drum Diameter | 0.336 in |
| Finish | None |
| Hole Diameter | 0.33 in |
| Inside Diameter | 0.28 in |
| Length | 15 in |
| Load | 0.83 lb |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Holes | 1 |
| SKU | CF83CS |
| Thickness | 0.004 in |
| Width | 0.312 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CF83 |
| Drum Diameter | 8.53 mm |
| Finish | None |
| Hole Diameter | 8.38 mm |
| Inside Diameter | 7.11 mm |
| Length | 381 mm |
| Load | 0.38 kg |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Holes | 1 |
| SKU | CF83CS |
| Thickness | 0.1 mm |
| Width | 7.92 mm |