Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-933130CS - 0.317 Inch ID 0.937 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.317 Inch and an outside diameter of 0.937 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.3125 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-933130 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.03 in |
| Inside Diameter | 0.317 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.03 in |
| Maximum Force at 100% Height | 159 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.937 in |
| Outside Height | 0.06 in |
| SKU | CDS-933130CS |
| T | 0.03 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.31 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-933130 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.76 mm |
| Inside Diameter | 8.05 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.76 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 72.11 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 23.8 mm |
| Outside Height | 1.52 mm |
| SKU | CDS-933130CS |
| T | 0.76 mm |