Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-682234CS - 0.22 Inch ID 0.687 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.22 Inch and an outside diameter of 0.687 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #12 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-682234 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.016 in |
| Inside Diameter | 0.22 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.016 in |
| Maximum Force at 100% Height | 229 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.687 in |
| Outside Height | 0.05 in |
| SKU | CDS-682234CS |
| T | 0.034 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #12 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-682234 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.41 mm |
| Inside Diameter | 5.59 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.41 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 103.85 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 17.45 mm |
| Outside Height | 1.27 mm |
| SKU | CDS-682234CS |
| T | 0.86 mm |