Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-623132SCS - 0.559 Inch ID 1.1 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.559 Inch and an outside diameter of 1.1 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-623132S |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.034 in |
| Inside Diameter | 0.559 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.1 in |
| Outside Height | 0.083 in |
| SKU | CDS-623132SCS |
| T | 0.049 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-623132S |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.86 mm |
| Inside Diameter | 14.2 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 27.94 mm |
| Outside Height | 2.11 mm |
| SKU | CDS-623132SCS |
| T | 1.24 mm |