Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-561919CS - 0.19 Inch ID 0.562 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.19 Inch and an outside diameter of 0.562 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.1875 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-561919 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.018 in |
| Inside Diameter | 0.19 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.018 in |
| Maximum Force at 100% Height | 67 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.562 in |
| Outside Height | 0.037 in |
| SKU | CDS-561919CS |
| T | 0.019 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.19 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-561919 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.46 mm |
| Inside Diameter | 4.83 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.46 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 30.39 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 14.27 mm |
| Outside Height | 0.94 mm |
| SKU | CDS-561919CS |
| T | 0.48 mm |