Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-402012CS - 2 Inch ID 4 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 2 Inch and an outside diameter of 4 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 2 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-402012 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.125 in |
| Inside Diameter | 2 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.125 in |
| Maximum Force at 100% Height | 2910 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 4 in |
| Outside Height | 0.25 in |
| SKU | CDS-402012CS |
| T | 0.125 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 2 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-402012 |
| Finish | Phosphate |
| H | 3.18 mm |
| Inside Diameter | 50.8 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 3.18 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 1319.73 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 101.6 mm |
| Outside Height | 6.35 mm |
| SKU | CDS-402012CS |
| T | 3.18 mm |