Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-371219CS - 0.125 Inch ID 0.375 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.125 Inch and an outside diameter of 0.375 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #4 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-371219 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.01 in |
| Inside Diameter | 0.125 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.01 in |
| Maximum Force at 100% Height | 81 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.375 in |
| Outside Height | 0.028 in |
| SKU | CDS-371219CS |
| T | 0.019 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #4 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-371219 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.25 mm |
| Inside Diameter | 3.18 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.25 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 36.73 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 9.53 mm |
| Outside Height | 0.71 mm |
| SKU | CDS-371219CS |
| T | 0.48 mm |