Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-281315CS - 0.138 Inch ID 0.281 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.138 Inch and an outside diameter of 0.281 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #6 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-281315 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.008 in |
| Inside Diameter | 0.138 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.008 in |
| Maximum Force at 100% Height | 69 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.281 in |
| Outside Height | 0.023 in |
| SKU | CDS-281315CS |
| T | 0.015 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #6 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-281315 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.2 mm |
| Inside Diameter | 3.51 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.2 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 31.29 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 7.14 mm |
| Outside Height | 0.58 mm |
| SKU | CDS-281315CS |
| T | 0.38 mm |