Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-227568CS - 0.755 Inch ID 2.25 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.755 Inch and an outside diameter of 2.25 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.75 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-227568 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.069 in |
| Inside Diameter | 0.755 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.069 in |
| Maximum Force at 100% Height | 732 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 2.25 in |
| Outside Height | 0.137 in |
| SKU | CDS-227568CS |
| T | 0.068 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.75 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-227568 |
| Finish | Phosphate |
| H | 1.75 mm |
| Inside Diameter | 19.18 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.75 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 331.97 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 57.15 mm |
| Outside Height | 3.48 mm |
| SKU | CDS-227568CS |
| T | 1.73 mm |