Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-221115CS - 1.125 Inch ID 2.25 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 1.125 Inch and an outside diameter of 2.25 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 1.125 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-221115 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.039 in |
| Inside Diameter | 1.125 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.039 in |
| Maximum Force at 100% Height | 5973 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 2.25 in |
| Outside Height | 0.198 in |
| SKU | CDS-221115CS |
| T | 0.159 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 1.13 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-221115 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.99 mm |
| Inside Diameter | 28.58 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.99 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 2708.84 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 57.15 mm |
| Outside Height | 5.03 mm |
| SKU | CDS-221115CS |
| T | 4.04 mm |