Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-180910SCS - 0.093 Inch ID 0.187 Inch OD Stainless Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from Stainless Steel with an inside diameter of 0.093 Inch and an outside diameter of 0.187 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #2 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-180910S |
| Finish | None |
| H | 0.005 in |
| Inside Diameter | 0.093 in |
| Material | Stainless Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.187 in |
| Outside Height | 0.015 in |
| SKU | CDS-180910SCS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #2 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-180910S |
| Finish | None |
| H | 0.13 mm |
| Inside Diameter | 2.36 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 4.75 mm |
| Outside Height | 0.38 mm |
| SKU | CDS-180910SCS |
| T | 0.25 mm |