Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-125060CS - 0.505 Inch ID 1.262 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.505 Inch and an outside diameter of 1.262 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.5 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-125060 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.031 in |
| Inside Diameter | 0.505 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.031 in |
| Maximum Force at 100% Height | 731 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.262 in |
| Outside Height | 0.091 in |
| SKU | CDS-125060CS |
| T | 0.06 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.5 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-125060 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.79 mm |
| Inside Diameter | 12.83 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.79 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 331.52 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 32.05 mm |
| Outside Height | 2.31 mm |
| SKU | CDS-125060CS |
| T | 1.52 mm |