Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-113853CS - 0.38 Inch ID 1.125 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.38 Inch and an outside diameter of 1.125 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.375 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-113853 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.027 in |
| Inside Diameter | 0.38 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.027 in |
| Maximum Force at 100% Height | 535 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.125 in |
| Outside Height | 0.08 in |
| SKU | CDS-113853CS |
| T | 0.053 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.38 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-113853 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.69 mm |
| Inside Diameter | 9.65 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.69 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 242.63 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 28.58 mm |
| Outside Height | 2.03 mm |
| SKU | CDS-113853CS |
| T | 1.35 mm |