Shop Online > Springs > Disc > CDM
CDM-804130SCS - 1.61 Inch ID 3.15 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 1.61 Inch and an outside diameter of 3.15 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection at 100% Height | 0.084 in |
| Deflection at 50% Height | 0.042 in |
| Deflection at 75% Height | 0.063 in |
| Display Name | CDM-804130S |
| Finish | Phosphate |
| Inside Diameter | 1.61 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 3.15 in |
| Outside Height | 0.209 in |
| SKU | CDM-804130SCS |
| T | 0.125 in |
| h/t | 0.672 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection at 100% Height | 2.13 mm |
| Deflection at 50% Height | 1.07 mm |
| Deflection at 75% Height | 1.6 mm |
| Display Name | CDM-804130S |
| Finish | Phosphate |
| Inside Diameter | 40.89 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 80.01 mm |
| Outside Height | 5.31 mm |
| SKU | CDM-804130SCS |
| T | 3.18 mm |
| h/t | 17.07 mm |