Shop Online > Springs > Disc > CDM
CDM-341210CS - 0.484 Inch ID 1.34 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.484 Inch and an outside diameter of 1.34 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 151 lb |
| Deflection at 100% Height | 0.0495 in |
| Deflection at 50% Height | 0.0247 in |
| Deflection at 75% Height | 0.0371 in |
| Display Name | CDM-341210 |
| Finish | Phosphate |
| Inside Diameter | 0.484 in |
| Load at 100% Height | 297 lb |
| Load at 50% Height | 237 lb |
| Load at 75% Height | 278 lb |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.34 in |
| Outside Height | 0.0886 in |
| SKU | CDM-341210CS |
| T | 0.0394 in |
| h/t | 1.256 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 68.48 kg |
| Deflection at 100% Height | 1.26 mm |
| Deflection at 50% Height | 0.63 mm |
| Deflection at 75% Height | 0.94 mm |
| Display Name | CDM-341210 |
| Finish | Phosphate |
| Inside Diameter | 12.29 mm |
| Load at 100% Height | 134.69 kg |
| Load at 50% Height | 107.48 kg |
| Load at 75% Height | 126.08 kg |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 34.04 mm |
| Outside Height | 2.25 mm |
| SKU | CDM-341210CS |
| T | 1 mm |
| h/t | 31.9 mm |