Shop Online > Springs > Disc > Contact
CBS-751232CS - 0.488 Inch ID 1.273 Inch OD Contact Disc Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Contact disc spring manufactured from Carbon Steel with an inside diameter of 0.488 Inch and an outside diameter of 1.273 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CBS-751232 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.488 in |
| Load at Flat | 2780 lb |
| Material | Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.273 in |
| Outside Height | 0.138 in |
| SKU | CBS-751232CS |
| Screw Size | 12 |
| T | 0.069 in |
| Type | Wide |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CBS-751232 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 12.4 mm |
| Load at Flat | 1260.77 kg |
| Material | Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 32.33 mm |
| Outside Height | 3.51 mm |
| SKU | CBS-751232CS |
| Screw Size | 12 |
| T | 1.75 mm |
| Type | Wide |